روال انجام پروژه های طراحی وب

اجرای کامل و اصولی یک پروژه طراحی وب سایت نیازمند طی کردن مراحلی است که به اختصار جهت آشنایی با روال کار توضیح می دهم.

توجه : بدیهی است بعضی از مراحل به دلیل محدودیت بودجه یا زمان کارفرما حذف یا مختصر می شود ولی بعضی از مراحل اساسی که کیفیت پروژه را شدیداً تحت تاثیر قرار می دهد به هیچ وجه قابل حذف یا تغییر نمی باشد.

مرحله اول : نیاز سنجی و توجیه طرح

طی یک جلسه تماس تلفنی یا جلسه حضوری پرسش هایی مطرح می شود تا اهداف کلی شما از راه اندازی وب سایت مشخص شود. در این مرحله هدف ما مشخص نمودن حوزه کاری وب سایت و خروجی کلی محتوای وب سایت است.

به عنوان مثال مشخص می شود که شما یک وب سایت اطلاع رسانی برای شرکت خود می خواهید یا یک وب سایت خبرگزاری و یا شخصی.

در این مرحله ما تمام تلاش خود را می کنیم تا یک دید خوب از ذهینت شما بدست آوریم و از طرفی به شما در درک نحوه پیاده سازی امکانات و شرایط مورد نظرتان در بستر وب کمک کنیم.

از آنجا که شما به دنبال کسب نتیجه مطلوب از راه اندازی وب سایتتان هستید ما با توجه به تجربیاتی که داریم پیشنهادهایی برای کمک به تصمیم گیری و رسیدن به یک طرح کاملاً کاربردی و اثربخش به شما ارائه می دهیم.

این مرحله بصورت رایگان انجام می شود.

مرحله دوم : اسکچ و تخمین هزینه

در این مرحله با توجه به اطلاعات کلی بدست آمده در مرحله اول یک اسکچ (طرح اولیه روی کاغذ) از طرح کلی و در نهایت تخمین هزینه ای کلی به مشتری داده می شود تا میزان بودجه در نظر گرفته ایشان سنجیده شود. هر چه مشتری در مرحله اول زمان بیشتری در مرحله اول با ما همراهی کند تخمین هزینه دقیق تری دریافت خواهد کرد.

 

مرحله سوم : قرارداد

در این مرحله جزییات بیشتری از طرح مورد بررسی قرار می گیرد و هزینه نهایی جهت انعقاد قرارداد به مشتری اعلام می شود. سپس قرارداد انجام پروژه با مشتری بسته خواهد شد. مفاد اصلی قرارداد تعیین مبلغ پیش پرداخت ، نحوه تسویه حساب و تعهدات کارفرما و پیمانکار می باشد.

 

سوال : در صورتی که پس از بستن قرارداد خواهان تغییراتی کلی در طرح باشیم قرارداد قابل تغییر است؟

پاسخ : در صورت هر گونه تغییرات قرارداد جدیدی تنظیم خواهد شد و قاعدتاً امکان تغییر مبلغ و شرایط قرارداد جدید وجود دارد.

 

مرحله چهارم : طرح گرافیکی و تایید کارفرما

در این مرحله با توجه به جزییات مشخص شده در طرح اولیه (اسکچ) یک طرح گرافیکی توسط ما تولید شده و برای مشتری ارسال می شود. تا سه مرحله (یا بیشتر مطابق قرارداد) تغییرات مورد نظر مشتری روی طرح اعمال خواهد شد تا به یک طرح نهایی و مورد توافق برسیم.

 

مرحله پنجم : کدنویسی و راه اندازی وب سایت

نهایتاً طرح گرافیک تایید شده توسط مشتری وارد مرحله کدنویسی می شود و پس از پایان مراحل کدنویسی و برنامه نویسی وب سایت روی هاست و دامین مشتری راه اندازی می شود.

 

مرحله ششم : رفع باگ و تحویل نهایی

پس از تحویل وب سایت به مشتری در حالت آزمایشی باگ های احتمالی گزارش شده از سوی مشتری رفع شده و سایت از حالت آزمایشی خارج می شود.

 

مراحل ذکر شده بصورت کلی جهت آشنایی شما با مراحل کاری انجام پروژه بیان شده و معمولاً مراحل جزیی دیگر نظیر بهینه سازی وب سایت ، آموزش مدیریت وب سایت و … نیز طی می شود که در قرار داد بصورت دقیق و کامل قید می شود.